Úvodní stránka > Aktuality > Protector 2016

Protector 2016

V druhé polovině července se v bývalém vojenském prostoru Svébořice u Ralska, uskutečnil již třináctý ročník mezinárodní airsoftové akce „Protector“. Účastnili se zde hráči ze Švýcarska, Německa, Polska, Rakouska, Ukrajiny či Anglie. Námětem akce byla skutečná operace mezinárodních bezpečnostních a asistenčních sil v Afghánistánu.

Aktivně se rovněž zapojili příslušníci AČR. Konkrétně se jednalo o začlenění vojenské techniky do spojeneckých konvojů a nasazení pyrotechniků při likvidaci nástražných výbušných systémů. Účastníci akce měli možnost si vyslechnout přednášky příslušníků civilně-vojenské spolupráce a psychologických operací (103. centrum CIMIC/PSYOPS). Zde se mohli dozvědět různé zajímavé informace a zvláštnosti, se kterými se musí specialisté potýkat při nasazení v zahraniční operaci. Posluchači měli možnost si prohlédnout fotografie, a to nejen z oblasti civilně-vojenské spolupráce vykonávané v rámci nasazení v zahraničních operacích, ale i z výcvikových aktivit 103. centra CIMIC/PSYOPS.

Svou formou představuje akce Protector tzv. LARP (Live Action Role Play) – účastníci hrají role svých postav a vlastní činností usilují o splnění zadaných cílů. Setkávají se zde mezinárodní jednotky, lokální obyvatelstvo, zástupci místní samosprávy, afghánské bezpečnostní složky, představitelé mezinárodních organizací, povstalecké skupiny a v neposlední řadě i novináři.

Autentičnost prostředí vytváří jak samotní hráči v uniformách či typickém afghánském oblečení, tak i vybudovaná infrastruktura. Akce Protektor je svojí komplexností jedinečnou a spolu s AČR prezentuje široké veřejnosti prostředí, které je typické pro zahraniční operace, kde působí naši vojáci.

Nahoru