Úvodní stránka > Aktuality > Příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS se zúčastnili cvičení Ample Strike 2017

Příslušníci 103. centra CIMIC/PSYOPS se zúčastnili cvičení Ample Strike 2017

Ve dnech 23. srpna až 12. září 2017 se na území ČR uskutečnilo mezinárodní cvičení Ample Strike 2017. Zúčastnilo se ho celkem 18 armád z aliančních a partnerských zemí. Cílem cvičení bylo především sladit výcvik předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. Piloti si tak mohli procvičit procedury přímé letecké podpory, překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. Armáda ČR již čtvrtým rokem navazuje na sérii cvičení Ramstein Rover a Flying Rhino, která byla organizována z úrovně NATO od roku 2002.

Cvičení Ample Strike 2017 není v České republice unikátní jen svým specifickým zaměřením na koordinaci činnosti pozemních a vzdušných jednotek. Letová činnost se totiž nedotýká pouze obyvatel v blízkosti vojenských újezdů Boletice a Libavá, ale také letišť v Pardubicích, Bechyni, Čáslavi a Náměšti nad Oslavou. Po zahrnutí letových koridorů využívaných k přeletům mezi jednotlivými prostory lze říci, že cvičení probíhá takřka na polovině republiky.


Armáda České republiky si uvědomuje, že takto rozsáhlou leteckou aktivitou probíhající nad územím osmi krajů nutně zasáhne do běžného života jejich obyvatel, a proto před zahájením cvičení provedli příslušníci 103. centra civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) informační kampaň. Koncem června o konání cvičení písemně informovali na sedm desítek zástupců místní samosprávy počínaje hejtmany osmi krajů přes primátory až po starosty měst. Na začátku srpna pak specialisté CIMIC osobně navštívili 32 starostů obcí v bezprostřední blízkosti operačních prostorů Libavá, Boletice a Bechyně.


Na základě poznatků získaných v průběhu kampaně přímo od starostů lze říci, že většina obyvatel akceptuje zvýšený letecký provoz a chápou jej jako nezbytnost při výcviku vzdušných sil. Pro řešení případných žádostí občanů zůstal po celou dobu cvičení v řídícím štábu cvičení jeden specialista CIMIC.


Cvičení primárně zaměřené na letecké návodčí je příležitostí k procvičení schopností i pro Středisko operací PSYOPS. To sem vyslalo tým specialistů vyškolených pro pořizování obrazových záznamů při vedení bojové činnosti. Ze získaných materiálů následně skupina tvorby produktů vytvoří krátká videa, která můžete shlédnout na našich stránkách. 

Nahoru